Terapie dle TCM
-
Alchymie podle 5 elementů
- pomáhá odstranit tok zablokované energie na cestě životem
- opakující se neustále nějaké životní situace
- přichází vám do života přibližně stejní lidé, partneři, minulost se opakuje
- nejste spokojeni se svojí prací, spolupracovníky
- problémy v rodině: děti, manžel, partner, rodiče
- firemní či podnikatelské problémy
- zaseklá minulost a nemožnost plnohodnotného života v přítomnosti a budoucnosti
31. 12. 2019 | Článků: 1
-
Akupunktura
Jedná se o jednu z alternativních metod čínské medicíny léčby různých nemocí a patologií. Působením přes akupunkturní body, kde se speciální technikou vypouští z meridiánů (akupunkturních drah) nadbytek a nebo metodou doplňovací se dodává nedostatek energie na příslušné dané dráze postiženého orgánu.
20. 1. 2017 | Rubrika: Terapie dle TCM
-
Dietetika
Dietetika je důležitou součástí tradiční čínské medicíny a ájurvédy. Ve starověké Číně a Indii doktor u nemocného člověka nejdříve upravil stravu, až v případě, že toto opatření nepomohlo k vyléčení pacienta, přistoupil k léčbě pomocí bylin, akupunktury a dalších technik.
Každá potravina má určitý terapeutický efekt. Východní medicína rozlišuje jídla a byliny podle jejich teplotní povahy, chuti a do jakých orgánů směřují. Při výběru potravin se zohlední konstituce člověka, jeho zdravotní stav, věk, roční období. Neméně důležitá je kombinace potravin, techniky úpravy, kdy ho člověk sní, kdo jídlo uvařil a za jakých okolností bylo snědeno.
19. 1. 2017 | Rubrika: Terapie dle TCM
-
Baňkování
Při baňkové terapii se používají skleněné nebo plastové baňky, které při přiložení na kůži vytvoří podtlak. Tím se kůže a podkožní vazivo „natáhne“ do baňky a začne se výrazně prokrvovat. V tu chvíli dochází k stimulaci krevního oběhu, vytahování toxinů a stimulaci lymfatického systému.
S baňkami se urychluje hojení kůže, pomáhají při léčbě bolesti, zmenšují otoky a svalové spazmy. Používají se úspěšně u poruch krve (anémie, hemofilie), revmatických chorob, neplodnosti, gynekologických onemocněních, i u kožních problémů (akné, ekzémy).
Po aplikaci baněk zůstávají často na pokožce růžové až fialové modřiny. Ty značí intenzitu problému v dané oblasti. Čím je modřina tmavší, tím více byla baňka na daném místě potřebná. Modřiny se postupně vstřebávají v průběhu 5 – 14 dnů.
20. 1. 2017 | Rubrika: Terapie dle TCM
-
Guasha
Guasha v doslovném překladu znamená „seškrábat vše špatné“. Při této terapii se používá speciální škrabka, která je nejčastěji vyrobena z nefritu nebo z buvolího rohu. Tou škrabkou se pevně tlačí na promaštěnou kůži a postupně se „škrábají“ 4-6cm dlouhé plochy.
Působením guasha škrabky dojde k výraznému prokrvení periferních kapilár, což se často projevuje podkožními výrony krve. Tyto výrony ovšem nejsou klasické modřiny, při kterých dochází k praskání kapilár. U Guashy zůstávají cévky nepoškozeny, proto výrony mizí již během dvou až čtyř dnů.
Během terapie se „vyškrabují“ z těla nečistoty a toxiny díky zlepšující se výměně v kůži a svalech. Terapie se používá, když je potřeba srazit vysoké horečky, při tělesné únavě. Je možné ji úspěšně použít u sportovců po vysokém fyzickém výkonu, pro rychlé vyplavení kyseliny mléčné z těla.
19. 1. 2017 | Rubrika: Terapie dle TCM
-
Moxa
Moxa - léčba ohněm, neboli požehování má v Orientu tisíciletou tradici. Požehování provázelo (a patrně i předcházelo) u nás známější akupunkturu. Čínský termín pro akupunkturu, zhen jiu vlastně v překladu znamená "jehla a oheň". Požehování spočívá v nahřívání určitých částí povrchu těla sušenou natí pelyňku. Podráždění povrchu těla teplem spouští v organizmu kaskádovitou mnohonásobnou reakci podporující hojení, regeneraci, rovnováhu metabolizmu a mnoho dalších pochodů.
Požehování je v rukou terapeuta mocným léčebným nástrojem, pro laika může být vhodným pomocníkem pro podporu imunity, úpravu zažívání či pro udržení pocitu pohody a harmonie. V Číně je požehování typickým prostředkem pro dosažení trvalého zdraví a dlouhověkosti.20. 1. 2017 | Rubrika: Terapie dle TCM
-
Qi Gong
Cvičení Qigong (Čchi-kung) patří mezi nejpopulárnější energetická cvičení. Pochází z Číny a jeho stáří se odhaduje až na cca 5000 let. Jedná se o systém, který se pro výrazné preventivní i léčebné působení řadí vedle akupunktury do tradiční čínské medicíny.
20. 1. 2017 | Rubrika: Terapie dle TCM