Yucca – zásobárna prospěšných saponinů

Výtažky z této exotické rostliny mají silné detoxikační účinky.

Yucca se vyskytuje v pouštních oblastech Mexika a jihu USA. Tamní domorodí indiáni ji znají již stovky let jako přísadu do vaření a významnou složku dlouhodobých půstů.

Yucca je zásobárnou velmi prospěšných saponinů, což jsou chemické sloučeniny přírodního původu. Právě saponiny mají vliv na očistu organismu, resp. trávicí soustavy. Lidově se jim také říká  „přírodní střevní mýdlo“.

Obsažené saponiny se dělí na ve vodě nerozpustné (terpenové) a ve vodě rozpustné (stearanové). V střevní soustavě působí nerozpustné saponiny jako odstraňovač hrubých nečistot a usazenin. Rozpustný typ zachycuje jemnější struktury nečistot a toxinů, které tak dokáže odfiltrovat z krve a tělních tekutin.

Dlouhodobější užívání účinně snižuje krevní cholesterol a napomáhá oslabovat tukové nánosy, které se často ukládají na vnitřní straně cév a tepen (příčina aterosklerózy – kornatění tepen). Tímto onemocněním jsou nejvíce ohroženi starší lidé, avšak zbystřit by měli i lidé bez pohybu a zdravé stravy.

Yucca a její  účinky na naše zdraví:

má silný detoxikační účinek

  • zbavuje žaludek a střeva nánosů nečistot
  • snižuje cholesterol v krvi
  • odebírá zdroj energie rakovinotvorným buňkám, jejichž „výživou“ je právě cholesterol
  • pročišťuje žlučové cesty
  • působí jako prevence před žlučovými kameny
  • urychluje hojení drobných ran
  • zabraňuje rozvojem zánětů a infekcí
  • „filtruje“ tělesné tekutiny od škodlivin (viry, bakterie, plísně, mikroby, nadbytečné tělesné kyseliny, karcinogenní buňky, těžké kovy, chemikálie a jiné cizorodé škodliviny)

Saponin na detoxikaci jako saponát na nádobí

Obdobné podobenství je jako, když používáme saponáty na nádobí. Saponiny  „změkčují“ nánosy tuků, které jsou tak mnohem snadněji odbouratelné a tělo je úspěšně vylučuje. Zdůrazňuji, že celý proces vyžaduje čas, protože nánosy v záhybech na nerovné stěně střev jsou často velmi staré, pevné a doslova „zažrané“.

Dlouhodobé působení saponinů pomáhá z těla vylučovat usazené tuky tak, jako saponát z nádobí.

Očistu si je třeba představit jako postupné uvolňování usazenin v drobných „úlomcích“. Tělo je vyloučí jako součást stolice (příp. moči). Kompletní očista trávicího traktu se pro dospělého člověka dá stanovit až na rok, případně více. Záleží na stupni zanesení, které je přímo závislé na životosprávě uživatele.

Yucca se velice často doporučuje i při diabetu II. typu, protože cukrovkáři také velmi často trpí zanesením cév, zvýšeným cholesterolem a špatně se hojícími ranami, Yucca velmi dobře ovlivňuje i zlepšení průběhu jejich onemocnění.

Yucca a problémy s klouby

Dalším cenným přínosem Yuccy je její působení na kondici pohybové soustavy (opět ocení zejména senioři). Saponiny zklidňují záněty a otoky, které jsou doprovodným jevem revmatu a artritidy. Tato onemocnění mají na svědomí drobné krystalky vápenatých solí a kyseliny močové.

Yucca pomůže zmírnit i nepříjemné artritické bolesti.

Saponiny pomáhají udržovat nižší hladinu kyselin v těle, což omezuje tvorbu krystalků. Onemocnění sice nevyléčíte, ovšem s Yucca lze rapidně snížit jejich nepříjemné příznaky.

Nežádoucí účinky Yuccy

Yucca působí velmi přínosně, ale když se orgány začnou plně očišťovat, uživatel může v dané části těla pociťovat mírnou bolest nebo zvýšenou teplotu. Pro organismus je šok, když se z něj v krátkém čase začnou vyplavovat všechny lety shromážděné nečistoty.

Případné pnutí, bolest či teplota poukazují na zvýšenou aktivitu orgánu, který (posílený očistou) začíná intenzivněji pracovat a snaží se vyloučit cizorodé látky co nejdříve.

Tento proces však poukazuje na fakt, že orgány začínají pracovat správně, což je cílem celé detoxikace.

Překvapit může i spavost nebo naopak nespavost. Spavost přichází kvůli snaze organismu o odpočinek po vysílení při intenzivnější zátěži orgánů. Předcházet jí může naopak nespavost, která je zase následkem „napružením“ organismu a přílivu energie.

Zpozorovat můžete i nápadné ztmavnutí moče. Může za to vyšší obsah nečistot, které tělo vylučuje. Je třeba dodržovat pitný režim, případně ho ještě zvýšit oproti návykům. Tělo tak bude odvádět látky rychleji a častěji, přičemž v měchýři se díky pravidelnému močení nebude vyskytovat tolik škodlivin.

Kdy není Yucca vhodná:

- pro lidi s různými lékařskými implantáty. Yucca přirozeně podporuje tělo při vylučování cizorodých látek, ale i těles z organismu. Lidé s implantátem často užívají léky, které vlastně „klamou“ organismus, aby pomůcku akceptoval a nesnažil se ji vyloučit (záněty, zvýšená tvorba buněk).

Účinky Yuccy by se tedy mohly nepříznivě „bít“ s účinkem léků. V takových případech užívání konzultujte s lékařem.

Jinak je užívání výživových doplňků s Yuccou zcela bezpečné.

 

Mouka z juky        Yucca 100 cps.

                  

 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.