OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » Encyklopedie » Spánek je největším odpočinkem

Spánek je největším odpočinkem

    Spánek je v průběhu dne největším odpočinkem. V té době se tělesné funkce zpomalí a nastane příležitost přeměnit případný přebytek  Qi a krve a uložit ho v podobě Jing. Množství spánku nezbytně nutné pro daného jedince závisí na konstituci, věku, zdraví, úrovni aktivity a roční době. Většině lidí se nejlépe spí v noci a pracuje ve dne, protože to odpovídá poměru Jin a Jangu v daných denních dobách. Podle čínské medicíny spánek nastává, když jinová Qi  obejme jangovou Qi, aby ji vtáhla dovnitř a uchovala ji. Jak stárneme, spotřebováváme jinovou Qi, což má za následek relativní nadbytek jangové aktivní Qi. Proto mívá mnoho lidí ve vyšším věku problémy s nespavostí. Jejich jin je nedostatečná a nedokáže udržet a uschovat jang. V takovém případě je naprosto v pořádku schrupnout si přes den. Je ovšem také důležité pěstovat si dobré spánkové návyky. 

    Čínské učení o vytváření správných spánkových návyků zdůrazňuje tři věci.

  • Je třeba udržovat si klidnou mysl, před spaním jíst lehkou stravu a mírně cvičit. Přehnané vzrušení a nadměrné přemýšlení, které jsou vyjádřením aktivity jangové Qi, mohou ovlivňovat mysl a bránit nám ve spaní. Proto bychom se před usnutím měli snažit zklidnit mysl. Umění spánku od Cai Ji-tonga z obdobé dynastie Song praví, že abychom mohli spát, nejprve se musí zklidnit mysl a poté oči.
  • Za druhé bychom neměli jíst těsně před tím, než jdeme spát. Máme-li usnout, jangová Qi se musí uchýlit do vnitřních orgánů. Aby se tam dostala, musí projít několika různými vrstvami těla. Jednou z těchto vrstev je žaludek. Pokud je žaludek plný potravy, jangová Qi uvízne v této fázi a nemůže pokračovat dále do stavu nevědomí. 
  •     A konečně za třetí mírné, jemné cvičení může člověku pomoci usnout. Takové cvičení vyčistí mysl od problémů a uvádí v oběh a shromažďuje Qi. Tajemství purpurové skály radí "ujít před spaním tisíc kroků po pokoji". Měli bychom se však vyhýbat příliš energickým aktivitám, protože by nám naopak v usnutí bránily. 

Čerpáno od: Bob Flaws

TOP produkty

Aktuality

Miso

29.5.2016

Miso je fermentovaná vyzrálá pasta ze sojových bobů, soli a určitého druhu obilí. Slovo miso znamená doslova „pramen chuti“. MI znamená „chuť“ nebo „koření“, SO znamená „pramen“.

Chalva

28.5.2016

Chalva je nejenom přínosným zdrojem vitamínů a dalších cenných živin, ale také se výborně hodí jako zdravé mlsání do diet. Chalva patří mezi delikatesy, obsahuje mnoho bílkovin, sacharidů i zdravých tuků, což u klasických sladkostí nebývá

Zelený čaj Japan Kukicha 100%

21.5.2016

Úžasný Kukicha čaj je jeden z léčivých japonských čajů. Podporuje obranyschopnost, odkyseluje organismus, detoxikuje tělo, prevence proti rakovině, prevence proti vzniku Diabetu, urychluje ubývání tukové hmoty, snižuje vysoký cholesterol, snižuje hladinu cukru v krvi, odvodňuje a má ještě mnoho jiných léčivých vlastností.

archiv