OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » TCM » Pět hybatelů

Smísením jinu a jangu vzniká pět prvků, kterým se v čínské medicíně říká pět hybatelů : dřevo, oheň, země, kov a voda. Ty jsou výsledkem spolupůsobení jinové a jangové složky energie QI. Všechny prvky jsou v neustálých vztazích, každý z nich nějakým způsobem ovlivňuje ostatní čtyři. Každý v sobě obsahuje určité množství jinu a jangu a zároveň i informaci o dalších čtyřech prvcích.

Aby vše bylo harmonické, musí být všech pět prvků v rovnováze, pokud je u jednoho prvku tato rovnováha nějak narušena, ovlivní to i ostatní čtyři prvky, změna chování u jednoho vyvolá změny i u dalších.

Prvky jsou dávány do spojitosti s ročními obdobími, barvami, vnitřními orgány, chutěmi, emocemi atd.

Vlastnosti jednotlivých orgánů v lidském těle odpovídají vlastnostem prvků, které se k nim vztahují. Také vztahy mezi jednotlivými orgány odpovídají vztahům mezi prvky.

Nadměrné emoce způsobují onemocnění.

Naše zdraví mohou negativně ovlivnit dlouhodobé nebo silné emoční podněty. Narušují tok energie vyvolávají nerovnováhu mezi vnitřními orgány a zraňují je.

TOP produkty

Aktuality

Miso

29.5.2016

Miso je fermentovaná vyzrálá pasta ze sojových bobů, soli a určitého druhu obilí. Slovo miso znamená doslova „pramen chuti“. MI znamená „chuť“ nebo „koření“, SO znamená „pramen“.

Chalva

28.5.2016

Chalva je nejenom přínosným zdrojem vitamínů a dalších cenných živin, ale také se výborně hodí jako zdravé mlsání do diet. Chalva patří mezi delikatesy, obsahuje mnoho bílkovin, sacharidů i zdravých tuků, což u klasických sladkostí nebývá

Zelený čaj Japan Kukicha 100%

21.5.2016

Úžasný Kukicha čaj je jeden z léčivých japonských čajů. Podporuje obranyschopnost, odkyseluje organismus, detoxikuje tělo, prevence proti rakovině, prevence proti vzniku Diabetu, urychluje ubývání tukové hmoty, snižuje vysoký cholesterol, snižuje hladinu cukru v krvi, odvodňuje a má ještě mnoho jiných léčivých vlastností.

archiv