0čkování a jak může pomoci tradiční čínská medicína s negativními účinky?

Téma očkování je velmi citlivé a není to vždy černobílé, jak se zdá. Mohou být jak následky z očkování, tak následky z chorob, pokud je dítě dostane a není naočkované. Obě varianty mají svá rizika.

Z pohledu TCM: 

jedná se o vstup toxické škodliviny přímo do hlubokých vstev tzv. výživy nebo krve v momentě, kdy na to tělo dítěte není připravené. Rozdíl mezi očkováním a běžnou nemocí, jako například nachlazení, je ve vstupu škodlivé látky (patogenu) do organismu. Při nachlazení patogen prochází postupně a tělo se na něj může připravit a přirozeně se vpádu bránit. Zorganizují se potřebné síly, naše obranná linie na hranici naší imunity, naše Wei Qi (obranná Qi, energie ochrany).

Očkování si můžeme představit jako bombu, kterou vhodíme dovnitř, za hranice naší obrany, do hloubky organismu, který nemá žádnou šanci se na boj s patogenem připravit. 

Dítěti se indikuje daná nemoc a obchází se přirozené linie obrany. Z toho potom vznikají různé reakce, protože očkováním vpravujeme do organismu malé množství patogenu. Dalším negativním efektem očkování je to, že bráníme vyloučení prenatálně získaných toxinů (stres matky, hormony, špatná strava matky) cestou vyrážek, což je přirozená cesta organismu pro vyloučení Tai Re (horkosti). 

Očkováním  se proti těmto exantemovým nemocem (neštovice, zarděnky, spalničky) zavře přirozený kanál pro vyloučení Tai Re z těla ven. 

Dalším problémem jsou toxické látky ve vakcínách (formaldehyd, soli hliníku, antibiotické a antimykotické příměsi), které dělají další problémy. 

máme dva druhy imuty:

 • vrozená (buňková)
 • získaná (protilátková-rozvíjí se postupně), látky jsou nejdříve v mateřském mléce a postupně se vyvíjí cca v 2. roku věku

                       

Chování imunity při viróze: 

pokud přijde viróza (napadení) - první obrana je vrozená imunita. Představme si těžkooděnce ve válce, kteří mají za úkol zastavit vpád nepřítele a tak zmapovat terén. Pokud těžkooděnci zjistí, že je nepřítel silný, tak zavolají další gardu, což je protilátková imunita. To si lze představit jako sofistikovanější obranu: Elfové se šípy, kteří dokážou cíleně likvidovat nepřítele, protože mají od první gardy (těžkooděnců) přesné informace o nepříteli a o tom, jak bitevní pole vypadá. 

Chování imunity při očkování: 

obejde se první vrstva obrany a okamžitě dochází k aktivaci druhé vrstvy obrany - protilátkové imunity, to znamená: že do boje voláme ihned Elfy. Ti vůbec netuší co se tam děje a jak vypadá to bitevní pole, takže jsou zmatení a pálí šípy hlava nehlava nejen do nepřítele, ale také do vlastních řad a tím vzniká autoimunitní proces. 

Reakce na očkování z pohledu TCM: 

pokud se vakcíny testují, tak na zdravých jedincích a ne na oslabených dětech, proto při testování nebývají obvykle reakce. 

Reakce na očkování mohou být okamžité a nebo se rozvinou později. 

Krátkodobé reakce:

 • otok, zarudnutí v místě vpichu, brnění, zfialovění
 • horečka
 • neklid, pláč a nespavost
 • spavost, průjem, nechutenství
 • spasmy, křeče, bolesti kloubů
 • hemolytická anémie, červený ekzém po očkování

Dlouhodobé reakce: 

 • snížená obranyschopnost
 • akumulační porucha - vlhké horko ve slezině
 • porucha koncentrace
 • ochrnutí
 • poškození mozku
 • alergie, epilepsie
 • diabetes I.typu
 • celiakie
 • DMO - dětská mozková obrna
 • enuréza, revmatoifní artritida, Crohn, Ulceriózní kolitida
 • ALS, roztroušená skleróza

Očkování z pohledu TCM:

Při očkování se vpraví do těla horký toxin. Tento horký toxin je třeba z těla odstranit za pomoci bylin a akupunktury. 

Jak se lze proti tomu chránit?

Pro bližší informace se zeptejte svého praktika tradiční čínské medicíny, který vhodně vaše dítě připraví na nadcházející očkování a jeho možné negativní účinky. 

Terapeut TCM nasadí vhodnou bylinnou směs ve formě rozpustných granulek, které se dítěti podávají ve formě pití. 

Bylinná receptura ve formě rozpustných granulek funguje tak, že pokud vnikne očkovací látka do jedné z vrstev přirozené obrany, tak tam včas působí jedna z bylin obsažená z nasazené receptury, aby zchladila vzniklou horkou škodlivinu. Ale bylina nezruší účinek vakcinace, pouze horkost, která tam díky očkování vznikne a může později způsobit další zdravotní komplikace. 

Dítě musí být alespoň 14 dní před očkováním naprosto zdravé, neočkovat před a po operaci, 3 dny před a po fyzické či psychické zátěži. Čím později se očkuje tím lépe. Dítěti se stačí vytvořit alespoň trochu imunita. Není vhodné podávat několik očkování současně (Hexavakcina, Prevenar).

             

Interval mezi očkováním alespoň 2 měsíce (západní medicína doporučuje pouze 2 týdny pro neživou a měsíc pro živou vakcínu)

 • je vhodná příprava na očkování: pročistit akumulace

Po očkování nepodávat léky typu Paracetamol: patogen se dostává z těla ven. Pokud možno, tak nesrážet teplotu, protože horkost se dostává z těla ven a je to běžná reakce na očkovací látku. Srážením teploty potlačujeme imunitní reakci organismu, který s patogenem bojuje. 

Někteří pediatři dávají paracetamol už preventivně před očkováním, kdy dítě ještě žádnou teplotu nemá. 

Obraťte se na svého praktika tradiční čínské medicíny, který vám pomůže připravit vaše děti na očkování. 

Michaela Štofková - praktik TCM Eruvia