Je lepší cukr a nebo jiná sladidla?

Mnozí z nás tuší, že nadměrné používání cukru škodí. Čím ale sladit? Je třtinový cukr zdravější než bílý? Nebo je lepší sladit různými sirupy a dalšími alternativními sladidly?  Jak je to s jejich dávkováním (sladivostí) v porovnání s cukrem?


Rozdíly mezi cukry aneb proč bílý rafinovaný cukr škodí nejvíce

Bílý cukr (stejně tak jako třeba bílá mouka či bílá rýže) je klasickým příkladem tzv. rafinovaných potravin. Tím, že byly určitým způsobem zpracovány,  jsou zbaveny svých přirozených doprovodných složek - tzn. většiny svých živin (minerálních látek, vitamínů, vlákniny). Znamená to, že už nejsou v přirozeném komplexním stavu, už neobsahují všechny důležité látky, které naše tělo pro jejich zpracování potřebuje. Když sníme bílý cukr (nebo třeba bílou mouku), naše dokonalé tělo se rychle přizpůsobí a vezme si potřebné látky odjinud - buď z toho, co jsme ještě k tomu cukru jedli nebo si sáhne do našich tělních tkání - tedy do našich rezerv. Právě proto se říká, že jíme-li hodně bílého cukru a dalších rafinovaných potravin, ztrácíme vitaminy skupiny B, vápník, hořčík, fosfor, železo a další látky. Právě proto se také někdy dává cukr do spojitosti se zubními kazy a také s osteoporózou - jak zuby, tak kosti jsou oslabovány, protože jim odčerpáváme vápník. A pak nejsou tak odolné.


Je tmavý cukr zdravější?

Tmavý přírodní cukr (ne ten dobarvovaný) se oproti bílému liší způsobem výroby a obsahem zbytkové melasy (čím tmavší, tím více melasy), která obsahuje minerální látky, stopové prvky a vitaminy. Čím více zbytkové melasy cukr obsahuje, tím je cukr tmavší, jeho chuť je karamelovější a také má vyšší obsah cenných látek, díky kterým je pak tento cukr k našemu tělu šetrnější. Ze sypkých třtinových cukrů obsahuje nejvíce živin sušená třtinová šťáva (nejvíce pak samotná melasa, která se ale podle mě moc používat jako běžná náhrada cukru nedá, protože má velmi silnou chuť až pachuť a je tekutá). Obsahuje hodně živin a nezvyšuje proto tak rychle hladinu krevního cukru. Při přehnané konzumaci bude tmavý cukr samozřejmě přispívat ke stejným zdravotním potížím jako bílý cukr.


Další přírodní sladidla

Přírodní sladidla a cukry se kromě množství živin liší ještě tím, jaké druhy cukrů obsahují a tím pádem jak rychle stoupne hladina krevního cukru. Pokud sníme bílý cukr, ale i třtinový cukr, med či javorový sirup - tedy sladidla s největším zastoupením jednoduchých cukrů, pak hladina krevního cukru v našem těle velmi rychle stoupne....Jinými slovy se tomu říká, že mají vysoký glykemický index. Pokud si osladíme třeba rýžovým sladem, který obsahuje i složité cukry, hladina krevního cukru bude stoupat pomaleji a delší dobu. Existují i další přírodní sladidla, která fungují úplně jinak a mají velmi nízký glykemický index a to je například agáve sirup, kukuřičný, javorový, špaldový, datlový, rýžový sirup ….


Rýžový a pšeničný sirup/slad

vypadají podobně jako med. Energii dodávají postupně a mají nižší glykemický index. Nemají výraznou pachuť. Slady jsou oproti sirupům zdravotně blahodárnější pro větší obsah složitých cukrů.  Při použití místo cukru: 1 hrnek cukru = 1,5 hrnku sirupu + odebrat 0,5 hrnku tekutiny (pokud taková vhodná tekutina v receptu není, přidejte cca 5 lžic mouky na každý hrnek sirupu).


Agáve sirup (světlé agáve)

je zahuštěná šťáva, která se pravidelně sklízí z divoce rostoucích kaktusů v Mexiku. Pro vysoký obsah fruktózy má agáve velmi nízký glykemický index. Je sladší než řepný či třtinový cukr a přitom obsahuje polovinu kalorií a je snadno stravitelný. Napomáhá činnosti žlučníku, trávení tuků, působí preventivně proti zanášení cév vlivem cholesterolu a je protizánětlivý.  Při použití místo cukru: 1 hrnek cukru = ¾ hrnku agáve + odebrat 0,25 hrnku tekutiny Pokud dáte agáve do sušenek, budou mít měkčí strukturu a nebudou křupavé.


Sušená třinová štáva

je výjimečný produkt - vyrábí se naprosto tradičním způsobem. Třtina se sklízí mačetou, listy se nechávají na poli jako hnojivo. Třtina se pak lisuje a získává se šťáva, která se přefiltruje. Poté se ve velkých kotlích koncentruje pomalým odpařováním dokud nezačne krystalizovat. Základní rozdíl mezi třtinovými cukry a třinovou šťávou je, že z ní není odstraněna žádná melasa. Její výhodou oproti melase je, že má krystalovou strukturu, proto se s ní velmi dobře pracuje - stejně jako s cukrem. Musíte ale počítat s tím, že těsto bude mít tmavší barvu a také jemně karamelovou příchuť. Obsahuje hodně minerálních látek.


Na co si dát pozor

Dejte si pozor na nápisy „bez cukru", většinou tam najdete umělá. Pokud máte pocit, že jíte zdravěji, pokud sladíte umělými sladidly a jíte a pijete light produkty, jste na omylu! Umělá sladidla se dnes běžně používají do většiny light výrobků, či výrobků tzv. bez cukru, najdete je v nápojích, v zubních pastách, sušenkách, žvýkačkách, nízkokalorických mléčných výrobcích, ale i v nakládaných okurkách, majonézách, hořčicích či v některých druzích piva. Umělá sladidla se dlouhodobě testují a závěry výzkumů nejsou jednoznačné. Tak například aspartam se v těle rozkládá na toxický metanol, který je nebezpečný zejména pro děti, kojící a těhotné ženy. Některé pokusy s aspartmem prokázaly zvýšenou pravděpodobnost vzniku mozkových nádorů a u citlivých jedinců může toto sladidlo přispívat k bolestem hlavy, závratím, svědivým vyrážkám či u dětí k poruchám chování.


Čerpáno z knihy  Bioabecedář Hanky Zemanové