OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Jaký mají banány vliv na zdraví?

Banány patří mezi celosvětově nejoblíbenější ovoce. Milují je lidé v Evropě, Asii i Americe. I u nás v supermarketech nikdy nechybí v nabídce a s chutí je snídáme, balíme na cesty nebo používáme při pečení a sušené nám zastoupí i nezdravé smažené brambůrky. Znáte však jejich přínos pro náš organismus?

Jedinečně zakřivené žluté ovoce skrývá velkou nutriční hodnotu, navíc je zabalené ve vlastním obalu, který ho chrání a pro nás je praktický. Chuť banánů se odvíjí od jeho zralosti. Zelenější banány mají pevnější konzistenci a jinou chuť než dozrálé banány krásně žluté barvy.

Dnes se banány pěstují nejméně ve 107 zemích a jsou na čtvrtém místě mezi světovými potravinářskými plodinami. Američané jsou obrovskými konzumenty banánů, konzumují více banány než jablka a pomeranče dohromady. Zvláštní je, jak moc banány konzumujeme, užíváme si jejich chuti i konzistence, a často ani netušíme, jaké účinky na nás mají.

Přínos banánů pro naše zdraví

Požívání banánů vám přináší snížení rizika rakoviny a astmatu, snižování krevního tlaku a zlepšení zdraví srdce. Příznivě působí na udržování hladiny krevního tlaku. Zvýšeným příjmem draslíku se snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Obsahem vlákniny, draslíku, vitaminu C a B6 podporují banány zdravé srdce a snižují riziko úmrtí od kardiovaskulárních chorob až o 20%.

Konzumace banánů a pomerančů v prvních dvou letech života může snížit riziko vzniku leukémie u dětí. Banán je vhodným zdrojem zmíněného vitaminu C, bojuje proti tvorbě volných radikálů, které způsobují rakovinu. Dostatečný příjem draslíku je také spojen se snížením rizika spojeného se ztrátou svalové hmoty a zachovává kostní minerální hustotu. Banány jsou vhodné i pro první typ diabetiků, kterým upravuje hladinu cukru v krvi. Jeden středně velký banán dodává až 3 gramy vlákniny. Skvěle se hodí při léčbě průjmů, jelikož doplní množství draslíku a pomáhá nám ovlivnit pravidelnost a dodá nám sílu. Banány obsahují i tryptofan, aminokyselinu, která hraje důležitou roli v souvislosti s pamětí a zlepšuje naši náladu.

Banány pomáhají i při astmatu

Studie provedené na londýnské univerzitě ukázaly, že děti, které jedly jeden banán denně, měly až o 34% nižší pravděpodobnost vzniku astmatu.

Co obsahuje jeden banán?

Jeden středně velký banán, který má kolem 120 gramů, obsahuje 110 kalorií, 30 g sacharidů a 1 gram bílkovin. Banány jsou přirozeně bez tuku a cholesterolu. Kromě zmíněných složek najdeme v banánech také kyselinu listovou a niacin. Draslíku najdeme v banánech až 450 mg. Doporučená denní dávka je pro dospělé 2000-5000 mg draslíku.

Banány každý den

Jelikož jsou banány dostupné v supermarketech každý den po celý rok, na rozdíl od jiných druhů ovoce, pomáhají nám zastoupit v našem jídelníčku vše, co potřebujeme. U banánů nedochází k zpomalení procesu zrání poté, co jsou sklizeny. Banány se dále skladují v dostatečné teplotě, aby mohly dozrát. Čím teplejší místnost, tím rychleji dozrávají. Vnější slupka banánu ztmavne, to jsou tzv. cukrové skvrny, ale banán uvnitř zůstává neporušený a úžasně sladký.

Banány a zdravé stravování

V dnešní době je velkým hitem zdravé stravování, ke kterému neodmyslitelně patří ovoce a zelenina. Součástí každé jídelníčku by měly být banány. Banány se skvěle hodí na snídani k ovesným vločkám, čímž zastoupíte ve svém denním příjmu dostatek vlákniny, draslíku a vitamínů. Tato varianta je mnohem zdravější, než bílé pečivo a sýr. V létě je nezvyklým způsobem úpravy zmražený banán, který rozmixujete s dalším sezónním ovocem. Chutnější snídani si ani neumíte představit.

Proč konzumovat banány:

 • Banány mohou pomoci v boji proti depresi, jelikož obsahují vysoké procento tryptofanu, který působí jako přírodní antidepresivum. Dokáže zlepšit náladu a potlačovat stavy úzkosti.
 • Banán se dá využít při odstranění bradavic. Stačí jen malý kousek banánové slupky aplikovat na postižené místo. Takto zajistěte obvazem a nechte slupku 10 minut působit. Z výsledků budete zajisté překvapeni.
 • Banán je velmi užitečný v horkých dnech, nebo pokud trpíte horečnatými stavy. Dokáže příjemně osvěžit a vy se budete cítit mnohem lépe.
 • Banánovou slupku můžete použít i na zmírnění kožních problémů, jako je svědění a podrážení pokožky. Měkkou stranou banánu třete postiženou oblast. Takto se dá použíti i k úlevě při bodnutím hmyzem.
 • Banány jsou plny antioxidantů, proto pomáhají proti volným radikálům v organismu.
 • Banán reguluje hladinu cukru v krvi.
 • Jsou plny vitamínu A, B, C a D.
 • Pokud trpíte nevolnostmi v ranních hodinách, s banánem je snadno zaženete.
 • S banánem můžete zlepšit svou paměť a koncentraci. Jezte proto banány před důležitým testem či jednáním.
 • Banán čistí tělo od škodlivých toxinů.
 • Banán obsahuje vysoké množství draslíku, což je velmi užitečné proti svalovým křečím po cvičení.
 • Banán pomáhá proti chudokrevnosti.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.