Aronie - černý jeřáb

Aronie pochází ze Severní Ameriky, odkud ji do Evropy dovezl V.I. Mičurin. V Československu se jejím šlechtěním v šedesátých letech minulého století zabývala šlechtitelská stanice Velké Losiny, která vyšlechtila odrůdu Nero. Odrůda Nero se rozšířila do Německa, Polska a dalších zemí, jen u nás doma se její pěstování moc neujalo. V současné době je její největší Evropský producent Polsko, odkud se vyváží hlavně do Německa, kde se zpracovává a distribuje do dalších zemí. Díky výzkumům jejich účinků na lidské zdraví se její pěstování rozvíjí v zemích bývalé Jugoslávie a v Bulharsku.

Aronie je středně hustý, kulovitý keř, dorůstající výšky 2-4m. Jde o druh nenáročný na půdu ani na klima. Je samosprašný a začíná plodit velmi brzy (3-4rok), Jeho plody jsou černé malvičky velké asi jako krách, rostoucí v okolíku. Kvete v květnu bílým květy a dozrává koncem srpna. Její plody nesprchávají a vydrží na keři do zimy.

 

Co aronie obsahuje?

Aronie má plody s velkým množstvím fyziologicky cenných látek*.

JÓD**

Plody bez semen obsahují kolem 40 mikrogramů jódu na 100 g. Jód přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy, k udržení normálního stavu pokožky, k normální tvorbě hormonů štítné žlázy a k normální činnosti štítné žlázy.

DRASLÍK

Draslík přispívá k normální činnosti nervové soustavy, přispívá k normální činnosti svalů, přispívá k udržení normálního tlaku krve.

VÁPNÍK

Vápník je potřebný pro normální růst a vývin kostí u dětí.

HOŘČÍK

Hořčík přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, přispívá k normální psychické činnosti, .

VITAMIN C

Vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému. Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév.

VITAMÍN B2

Riboflavin přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, přispívá k normální činnosti nervové soustavy, přispívá k udržení normálních červených krvinek.

VITAMÍN B6

Vitamin B6 přispívá k normálnímu energetickému metabolismu.

NIACIN

Niacin přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, přispívá k udržení normálního stavu sliznic, přispívá k normální psychické činnosti.

ŽELEZO

Železo přispívá k rozvoji poznávacích funkcí u dětí.

FOSFOR

Fosfor je potřebný pro zdravý růst a vývoj kostí u dětí.

PEKTIN

Pektiny přispívají k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. (příznivého účinku se dosáhne při přívodu 6 g pektinů denně.)
Konzumace pektinů s jídlem přispívá k omezení nárůstu hladiny glukózy v krvi po tomto jídle. (příznivého účinku se dosáhne konzumací 10 g pektinů jakožto součásti jídla.)

zdroje:
*http://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=36997

ARONIE - pěstování

Plody Aronia melanocarpa mají až 75% šťávy. Plody obsahují přírodní konzervant a nepodléhají snadno plísni, kvasinkám a bakteriální hnilobě; mají delší trvanlivost za syrova i při různých druzích konzervace než jiné druhy ovoce. Díky tomu také nemusí být zpracovány ihned po sklizni a produkty z nich vyrobené obsahují mnohem méně plísňových toxinů než například podobné produkty z jablek nebo jahod. Se sklizní není nutno pospíchat neboť zralé bobule nesprchávají. Vhodně uložené v suchém prostředí vydrží i přes zimu.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.