OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » Encyklopedie » Alzheimerova choroba (demence)

Alzheimerova choroba (demence)

starý člověk muž

Neurodegenerativní onemocnění mozku, které postupně přechází do úplné demence. Příčiny vzniku této choroby zatím nejsou známy, lékaři dosud pouze popsali, jak Alzheimerova nemoc probíhá: degenerativní změny způsobují rozpad nervových vláken a buněk, a mění také látkovou činnost mozku.

Alzheimerova choroba je příčinou více než poloviny případů demence u lidí starších 85 let. Nepostihuje ale pouze nejstarší ročníky, ve věku nad 65 let jí trpí každý dvacátý člověk. V České republice bylo ke konci roku 2008 evidováno 120 tisíc pacientů s diagnózou Alzheimerovy choroby. To je dvojnásobek oproti údajům z roku 2000.

Odborníci varují, že by se počet nemocných na celém světě mohl do roku 2050 zčtyřnásobit, pokud se včas nenalezne účinná léčebná látka. Doposud žádný lék na Alzheimerovu chorobu neexistuje, a tak ji lze některými medikamenty pouze zpomalovat.

Čtěte také: Příprava na „Alzheimera“

„Pokud jedinec zapomíná jména, nezvládá běžné denní činnosti, mění se povahově – například vyčítá svému okolí domnělé křivdy, jedná se o signály, které nesmíme bagatelizovat,“ uvádí doc. MUDr. Vladimír Pidrman z gerontopsychi­atrické ambulance v Hradci Králové. 

Foto: SXC

Část těla: hlava

Délka léčby: nevyléčitelná

Způsob léčby: domácí léčba

Věk: dospělí, senioři

TOP produkty

Aktuality

Miso

29.5.2016

Miso je fermentovaná vyzrálá pasta ze sojových bobů, soli a určitého druhu obilí. Slovo miso znamená doslova „pramen chuti“. MI znamená „chuť“ nebo „koření“, SO znamená „pramen“.

Chalva

28.5.2016

Chalva je nejenom přínosným zdrojem vitamínů a dalších cenných živin, ale také se výborně hodí jako zdravé mlsání do diet. Chalva patří mezi delikatesy, obsahuje mnoho bílkovin, sacharidů i zdravých tuků, což u klasických sladkostí nebývá

Zelený čaj Japan Kukicha 100%

21.5.2016

Úžasný Kukicha čaj je jeden z léčivých japonských čajů. Podporuje obranyschopnost, odkyseluje organismus, detoxikuje tělo, prevence proti rakovině, prevence proti vzniku Diabetu, urychluje ubývání tukové hmoty, snižuje vysoký cholesterol, snižuje hladinu cukru v krvi, odvodňuje a má ještě mnoho jiných léčivých vlastností.

archiv