Umeboshi švestičky

česky umešvestky jsou peckovité plody, které rostou v Japonsku. Ume je ovocný strom a většinou se překládá jako švestka, ale ve skutečnosti je to odrůda meruňky. Plody nelze konzumovat syrové přímo ze stromu. Švestičky se nejdříve omyjí a pak se suší na rýžových rohožích několik dnů a nocí. Poté se nakládají s červenými lístky rostliny Shizo a s mořskou solí. Nechávají se několik let v dřevěných kádích fermentovat. Velmi silný léčebný účinek umešvestek objevili v Číně již před tisíci lety. Již lékařské spisy staré Číny obsahují zápisy o léčebných kvalitách umešvestek. Přesto že umešvestky pocházejí z Číny, lepší kvality dosahují v Japonsku. Japonské švestky rostou na specifických půdách a klimatu, proto obsahují více přírodních kyselin a minerálů. Švestičky umeboshi se v Japonsku hojně používají jako domácí lék při nachlazení, anemii, nemocech trávícího traktu, únavě, zvracení, osteoporóze apod.

Složení švěstiček Umeboshi:

Umešvestky obsahují bílkoviny, minerály a tuky v dvojnásobném množství nežli jiné druhy ovoce. Jsou zvláště bohaté na vápník, železo a fosfor, mangan, sodík, hořčík apod. Tyto látky jsou zde obsaženy ve stoprocentně vstřebatelné podobě, na rozdíl od chemických napodobenin.

Švestičky Umeboshi mají alkalizující (zásaditý) účinek.

Konzumujeme-li umeboši pravidelně, můžeme si zachovat slabě zásadité pH krve (asi 7,35), které je důležité pro udržení dobrého zdravotního stavu. Síla tohoto zásaditého účinku umešvestek je způsobena vysokým obsahem zásaditých minerálů a přítomností kyseliny citrónové.

Proč je tak důležité vysoký obsah kyseliny citrónové:

Kyselina citrónová v umešvestkách usnadňuje vstřebávání zásaditých minerálů jako železo, hořčík apod. z jin potravin v tenkém střevě. Kyselina citronová se váže na tyto minerály z jiných potravin a vytváří snadno vstřebatelnou sůl. Umeboshi samy o sobě obsahují velké množství zásaditých minerálů jako železo, mangan, draslík apod. Tyto minerály jsou tráveny za přítomnosti kyseliny citronové, takže je jejich vstřebání zaručeno.

Další úloha kyseliny citrónové:

Kyselina citrónová odbourává v naší krvi a v tkáních kyselinu mléčnou, která se v těle vytváří při trávení, při námaze atd. Umešvestky které obsahují velké množství přírodní kyseliny citrónové nám ji pomáhají odbourávat.

Ke svému životu potřebujeme látky jako jsou bílkoviny, sacharidy a tuky a přeměna těchto látek na energii se děje za pomoci enzymů. V tomto procesu výměny je mimo jiné produkována právě kyselina mléčná, která způsobuje únavu organismu. U nemocného člověka,který nemá v pořádku trávení a kdy enzymy nepracují správně, se kyselina mléčná ukládá v těle a způsobuje trvalou únavu. Kyselina citrónová štěpí kyselinu mléčnou a pomáhá ji tak vylučovat z těla ven. To je jeden z důvodů, proč denní konzumace umešvestek pomáhá opět získat vitalitu a zpomaluje proces stárnutí. Velmi často sportovci jedí citróny, aby získali kyselinu citrónovou, která tedy přirozeně redukuje obsah kyseliny mléčné v těle. Kyselina citrónová v umešvestkách je o hodně kvalitnější než v citrónu a je v nich obsažena ve větší koncentraci.

Švestičky Umeboshi mají antiseptický a antibiotický účinek:

Silně kyselé prostředí umešvestek dokáže ničit bakterie. Látky obsažené umeboshi likvidují mikroby úplavice, stafylokoky, bakterie tuberkulózy atd. Tento japonský objev ale se nestal tak populární jako penicilin a ostatní antibiotika, protože ta byla tehdy již běžně používaná.

   

  

Léčivá síla:

Švestičky umeboshi - které mají slanokyselou chuť, harmonizují náš organismus, který je stresem a nekvalitní stravou často velmi poničený. Používají se jako prevence před různými nemocemi, jsou dobré na posílení imunity, na doplnění minerálních látek či doplnění enzymů a také jako podpůrná léčba při nemocech. Nemají žádné vedlejší účinky jako mají chemické léky.

Umešvestky se nejčastěji používají:

  • při dlouhodobém zvýšení teploty
  • při častém škrábání v krku, při alergiích a bronchitidě
  • mohou pomoci zlepšit stav při srdečním záchvatu
  • při překyselení organismu - mají výbornou neutralizační schopnost
  • při pálení žáhy a potížích se sekrecí žaludečních šťáv ( v situaci, kdy máme příliš mnoho nebo příliš málo žaludečních kyselin). Umešvestky regulují činnost zažívacích orgánů.
  • v případech kinetózy ( při nevolnost způsobené cestováním)
  • při bolestech hlavy, únavě a podobně
  • jsou dobré na léčení „kocoviny“ což zejména na silvestra mnozí ocení
  • Umešvestky pomáhají také při střevních problémech, jako je zácpa a průjem. Jsou to sice různé projevy, ale oboje nastává když vnitřnosti nepracují důkladně.
  • Při otravách potravinami, znečištěnou vodou č· i oxidem uhlič· itým

Pro zvýšení imunity přidáváme denně 1/4 až 1/2 švestky do jídla nebo nechat rozplynout v ústech.

V posledních třiceti letech podrobili vědci švestičky umeboshi výzkumům, které ukázaly, že o jejich přednostech nemůže být pochyb a že mohou být vědecky potvrzeny. Bylo objeveno několik biochemických vysvětlení jejich léčebných účinků, ale řada mechanismů zatím zůstává nadále vědecky neobjasněná.

   

Další složky Umeboshi:
  • Umešvestky obsahují velké množství vápníku. V kombinaci s kyselinou citrónovou, která zvyšuje absorbci vápníku, jsou umešvestky vhodné zejména pro ženy (mají větší riziko osteoporózy).
  • Umeševestky obsahují velké množství železa, více než jiné ovoce. Umekoncentrát obsahuje dokonce 7 x více železa než čerstvé umešvestky.
  • Obsahují několik organických kyselin. Podporují a povzbuzují funkci jater, urychlují peristaltiku střev, mají antiseptický efekt, podporují trávení proteinů, působí laxativně.
  • Umešvestky jsou také mnohem bohatší na organické kyseliny než jiné ovoce. Tyto kyseliny se při procesu výroby nerozkládají:
  • Kyselina pikriková: Tato kyselina podporuje a stimuluje funkci jater. Druhotně pomáhají umeboši játrům odstraňovat umělé chemikálie z našeho těla.
  • Kyselina katechinová: Tato kyselina urychluje peristaltické pohyby střev, má také antiseptický účinek a podporuje trávení bílkovin.
  • Kyselina pektinová: Tato kyselina se nachází ve slupce umeboši a má projímací účinek.
Jak ume švestičky působí:

Únava je obvykle ovlivněna nahromaděním kyseliny mléčné a máselné v těle. Ty nejsou látkovou výměnou dostatečně rychle odbourávány. Jak jsme už uvedli, umešvestky obsahují složky zajišťující rychlé odbourání přebytečné kyselosti v našem těle. Krev většiny lidí má obvykle kyselý charakter, protože konzumujeme nadměrné množství kyselinotvorné potravy (cukr, bílá mouka a živočišné potraviny) a máme omezen příjem kyslíku (ovlivněný nedostatkem pohybu).

Prevence stárnutí: stárnutí je jednoduše řečeno proces oxidace. Umešvestky mají antioxidační účinek na náš organismus.

Podpora detoxikace: protože umešvestky podporou látkové výměny zabezpečují dodávání energie stále aktivním buňkám ledvin a jater. Tak mohou tyto orgány vykonávat normální funkci - tedy vylučovat jedy z těla s větší úspěšností.

   

  

Umeboshi produkty jsou velmi výhodné, protože neprobouzí rezervy organismu (jako například káva či černý čaj), ale pracují přímo s krví, minerály jdou přímo do těla.
Umeboshi švestičky 

Umeocet 

Čínský pohled TCM na umeboshi:

Podíváme-li se na umeboši z pohledu jinu a jangu, pochopíme snadno jejich hodnotu. Čerstvá umeboši je extrémně kyselé (jin), zelené (jin) ovoce (jin). Proces výroby umeboši využívá jejich vystavení slunečnímu záření (jang), mořskou sůl (jang), tlak (jang) a čas (jang). V průběhu tohoto dlouhého výrobního postupu se vytváří silná kombinace těchto velmi jinových a velmi jangových faktorů.

Umeboshi nám dává možnost konzumovat potravu jang (jako je sůl), aniž vznikne potřeba konzumovat množství vody. Jangové kvality umešvestek jsou schopny v krvi neutralizovat nebezpečně jinové faktory, jako je např. cukr, alkohol, jedy apod.

Př: Rozmělněte dužinu jedné umeboshi. Přidejte čajovou lžičku shoyu. Přilijte vařící čaj banča (půl až jeden šálek dle chuti). Můžete také přidat několik kapek zázvorové šťávy. Dobře promíchejte a vypijte. Tento způsob přípravy není příliš vhodný pro kojence a děti. Těm nedávejte zázvorovou šťávu a dejte menší množství sojové omáčky.

Látky obsažené v ume: proteiny, minerály a tuky v dvojnásobném množství než v ostatních plodech. Jsou zde bohatě zastoupeny zvláště vápník, železo a fosfor.

na 100g plodůCaFePe
UME 65 mg 130 mg 2,7 mg
Jablko 3 mg 7 mg 0,2 mg
Jahoda 14 mg 17 mg 0,5 mg
Broskev 3 mg 13 mg 0,3 mg