Moje cesta k mateřství pomocí čínské medicíny 

Martínek 4

Rozhodla jsem se sepsat můj příběh pro inspiraci či pro podporu ženám, které touží otěhotnět a naplnit svoji mateřskou roli. V současné době řeší schopnost otěhotnět nebo donosit dítě stále více žen. Tento osud bohužel postihl i mne.

S manželem jsme si naplánovali založení rodiny až ve vyšším věku okolo 35. roku. Pořád jsme rodinu odkládali a mezitím cestovali, budovali kariéru, opravovali a rekonstruovali, pečovali o staré rodiče – zkrátka pořád jsme se věnovali něčemu jinému. A když jsme se konečně pro rodinu rozhodli po velké euforii nastalo kruté probuzení.

Po rozhodnutí založit rodinu jsem velmi rychle otěhotněla, ale po pár týdnech přišla rána v podobě zamlklého těhotenství v 8.týdnu. Podstoupila jsem kyretáž a uklidňovala se tím, co říkali lékaři - to se stává ve více jak 50% ranných těhotenství, je to naprosto normální. Dále jsme se tedy snažili, ale nedařilo se – až po dlouhých 9 měsících jsem podruhé otěhotněla ale opět v 8.týdnu těhotenství jsem samovolně potratila. Šla jsem tedy ke své gynekoložce a začala celou situaci řešit, protože druhý nezdar v těhotenství za sebou se již lékařsky řeší - obzvláště ve vyšším věku. Na doporučení gynekoložky jsem se nakonec dostala do IVF centra.

S manželem jsme prošli mnoho různých vyšetření před samotným IVF, ale vždy jsme z nich vyšli jako zdraví a bez nálezů. Jediné negativum byl můj věk 35+, který měl dle lékařů vliv na kvalitu vajíček. Vzhledem k předchozím nezdarům a doporučení lékařů jsme se tedy rozhodli pro IFV metodu, která pro nás měla mít přínos v tom, že vybere pouze zdravá vajíčka vhodná pro oplodnění a vygeneruje zdravá embrya. Celý proces IVF se podařil ale veškeré naděje skončily opět zamlklým těhotenstvím v 8. týdnu a následnou kyretáží.

Lékaři mi po kyretáži doporučil znovu rychle otěhotnět a nechat si vložit další embryo – na to jsem ale už neměla sílu jak fyzicky, tak psychicky. Potýkala jsem se s velkými bolestmi zad a smutkem z toho, jaká je celá situace obtížná a že zřejmě mít děti nebudeme. Celý proces IVF mě dost vyčerpal – měsíční píchání hormonů do břicha, náladovost, přibírání na váze, bolesti břicha a spoustu modřin od injekcí – měla jsem prostě jeden hrozný pocit neúspěchu a také selhání - svého selhání.

Začala jsem pátrat po tom, jak si pomoci jinak a přírodnější cestou. Došla jsem dlouhým uvažováním a čtením podobných příběhů jiných žen k tomu, že současná medicína pro mě nemá již další řešení než další IVF nebo vajíčka od dárkyně. V různých ženských diskusích na internetu jsem opakovaně narážela na doporučování čínské medicíny při problémech s otěhotněním, což vzbudilo můj zájem. Zkusila jsem si tedy vyhledat na internetu certifikovaného terapeuta čínské medicíny v mém okolí a narazila na paní Štofkovou ve Kdyni. K paní Štofkové jsem se objednala a začala dojíždět na akupunkturu, která byla doplněná bylinnou léčbou-pitím na míru připravených odvarů.

Po vstupním vyšetření jsem rychle pochopila, že jsem zcela zdravá a mohu mít děti – jediné s čím mám problém je, že jsem vyčerpaná a můj organismus tedy nemá dostatek energie a živin pro nové těhotenství. Byla pravda, že jsem v práci na managerské pozici běžně trávila 10 i více hodin denně. Snažila jsem se tedy zpomalit pracovní tempo a více odpočívat. Zároveň jsem myšlenku na miminko hodila za hlavu a začala plánovat pořádně exotickou dovolenou.

V rámci léčby jsem začala pravidelně užívat bylinné čaje a změnila jídelní návyky-zejména jsem zařadila teplé snídaně. Bylinnou kůru jsem doplňovala jednou týdně akupunkturou. Čaje začaly velmi brzy působit a po měsíci jsem se psychicky cítila zklidněná, uvolněná, fyzické síly se postupně obnovovaly. Akupunkutra, která mě ze začátku velmi bolela, a cítila jsem se po ní vyčerpaně, mi zhruba po pár týdnech začala dělat dobře a nabíjela mě energií.

Za pouhé tři měsíce léčby na mě čekalo překvapení ve formě pozitivního těhotenského testu.

Celé těhotenství jsem nadále pila bylinné čaje a chodila jednou týdně na akupunkturu. I když jsem měla v prvním trimestru zdravotní komplikace a rizikové těhotenství (vcestná placenta, těhotenská cukrovka, léčba nízkomolekulárním heparinem), vše se akupunkturou a bylinkami upravilo a od druhého trimestru jsem už měla ukázkové pohodové těhotenství až do konce.

Vyvolání porodu bylo lékaři naplánováno týden dopředu před termínem. Po jedné aplikaci akupunktury na vyvolání porodu jsem ale porodila ještě ten den v noci. Porod byl naprosto hladký a téměr bezbolestný, trval pouze hodinu a byl bez jakýchkoliv poranění. Odměnou nám je krásný zdravý chlapeček, který nám dělá jen a jen a jen radost. 

Petra Matějková, Klatovy

Martínek, * 1.1.2022, 3240 g, 50 cm

  Martínek 2           

Martínek 3       

Martínek 1