Jak poznáte falešného terapeuta TCM? 

Mnoho lidí v dnešní době se prezentuje, jako terapeuti tradiční čínské medicíny, ale jak opravdu poznáte, zda se jedná o kvalitního praktika TCM a nebo jen o obchodníka, který se snaží vydělat na vašem zdravotním stavu? 

Terapeut TCM má: 

  • zakončené dlouholeté studium TCM, nejlépe jedné z předních českých škol v tomto oboru. Já uznávám pouze TCM Bohemia, kde její studenti mají to nejlepší dostupné vzdělání v tradiční čínské medicíně v České republice. Jelikož já sama jsem si tímto velice náročným studiem prošla a studovala jsem s mnoha kolegy, kteří započali studium na jiných školách a nebyli s harmonogramem a kvalitou studia spokojeni, nakonec tito moji kolegové přešli studovat na Institut TCM, který jsem vystudovala i já. Ano, samozřejmě, našli se tací, kteří toto studium nezvládli a opustili nás a nebo přešli na méně náročnou školu, ale co se kvality a vědomostí vyšlého terapeuta týče, toto studium bylo nejlepší možné. 
  • Závěrečné zkoušky nejsou jenom potvrzením nějakého vytištěného obyčejného certifikátu, ale zkoušky trvali 4 hodiny (4x hodinový test) z : akupunktury, západní medicíny, tradiční čínské medicíny a fytoterapie. Takže nic jednoduchého. Bylo třeba se naučit vše z 5ti letého studia najednou a napsat všechny 4 testy správně. Dále následovali 4 ústní zkoušky (obhajoba diplomové práce, která také zabrala poměrně dost času a přípravy a mnohé diplomové práce nesplňovali podmínky vypracování (a také museli dávat smysl) a byly buť vráceny k předělání a opravě a nebo student nesložil obhajobu závěrečné diplomové práce a musel jít na opravu v náhladním termínu znovu s předělanou diplomovou prací). Největším sítem byla akupunktura, kde bylo třeba znát skrz na skrz všechny akupunkturní body, dráhy, různé kombinace, přesnou lokalizaci a funkčnost jednotlivého bodu, kde každý bod má více funkcí. 

        Nedá se však říct, že pouze akupunktura byla nejnáročnější, ale i zkouška z tradiční čínské medicíny, fytoterapie a západní medicíny byly  

        velmi náročné. 

  • Terapeut TCM je napojený na centrální bylinkárnu a je schopen vám předepsat a dát vyrobit recept přímo na míru dle vašich zdravotních problémů. Mnoho tzv. léčitelů, kteří se vydávají za terapeuty TCM a znalce v oboru tradiční čínské medicíny poznáte podle toho, že vám přesně na vás nedokáží nechat dát bylinné směsi vyrobit a jsou pouze prodejci profitujícími na provizi z prodeje produktů z TCM např. Herbs. Tito lidé nemají vystudovanou čínskou medicínu, byť se o to možná jen okrajově zajímají. Udělat na vás dojem, že vám změří pulz, vypláznete na ně jazyk, to už dnes není nic tak moc těžkého a bližší základní informace se dají zjistit z běžně dostupné literatury pro veřejnost v knihkupectví. Avšak na míru sestavené recepty dokáže předepsat pouze vystudovaný terapeut, který má přístup do centrální bylinkárny, která vám váš recept na míru vyrobí. 
  • Proto si u mne v ordinaci nikdo z cizích lidí, kteří se přijdou na me jen podívat, vypláznout na mě jazyk a na chvilku si popovídat, nikdo si u mne tyto tabletky či jiné produkty z TCM nezakoupí, aby s nimi hned ten den odešel domů. 
  • Tito falešní terapeuti hodně používají k tzv. Akupunktuře jenom stimulaci akupunkturních bodů za pomoci nějakého elektro přístroje a nebo tyto akupunkturní body vyhledávají akupenem, což je něco jako pero, které pomáhá tyto akupunkturní body hledat. Obyčejný člověk ale neví, že po těle máme spoustu nehlavních vedlejších akupunkturních bodů a toto akupero už potom pípá a lokalizuje skoro všude. Pokud to tito lidé praktikují v takto lokalizovaném  místě, i kdyby se náhodou strefili v lokalizaci, tak nedokáží natrefit akupunkturní jehlou přímo konkrétní bod a také neznají charakteristiku a další funkce konkrétního bodu. Elektro akupunktura, jak tomu říkají, nebo-li stimulace elektrickými impulzy z akupera, je velice nebezpečná a nevhodná z rukou takových lidí, neboť pokud nemají vystudovanou TCM, tak nemohou vědět, zda váš zdravotní stav, který se stimulovaného bodu týká, zda se jedná o nadbytek či nedostatek v tom daném bodě na příšlušné dráze a dávat elektrické impulzy do bodu, kde ano, shledám nějaký problém, ale ten bod je v nadbytku či nějaké blokádě a stagnaci, tak si snad dovedete představit, co to s vámi může po energetické stránce na dráze příslušného bodu či orgánu udělat. Pokud někde potřebuji vypustit nadbytek Qi a nebo uvolnit blokádu, tak jen a pouze zapíchnutou jehlou do příslušného bodu a za speciální manipulace. NE STIMULACÍ přes elektrické impulzy z Akupenu (pera). 
  • Další nebezpečí hrozí o takového prodejce, že pokud vám diagnostikuje  kvůli prodeji svých produktů, že potřebujete směs č.1 na slabé ledviny a k tomu bohužel ještě směs č.2 na játra a nebo ještě k tomu máte špatné zažívání či slezinu, tak směs č.3, tak je to špatně. Tito lidé nemají vystudovanou fytoterapii a neví, že ve směsi č.1 (a ve všech směsích z TCM jsou dobře sestavené receptury, ale bohužel všeobecně pro všechny s těmito problémy) jsou byliny v určitém množství a poměru k té dané receptuře, aby to mělo nějaký efekt, což je správně, ale špatně je už, pokud k tomu máte směs č.2, kde jsou další byliny. Je tam i bylina ze směsi č.1 a už tu konkrétní bylinu máte v mnohonásobném množství, což může znamenat problém a změnu funkčnosti. Dále může být ve směsi č.1 bylina, která je v kontraindikaci s bylinou ve směsi č.2 a při určitých zdravotních problémech, ale při normálních zdravotním stavu, vám může způsobit vážné zdravotní potíže, neboť tyto dvě byliny se nesmí kombinovat. Je velice nešťastné, že se tito lidé prezentují čínskou medicínou, když o ní pouze zavadili, ale nemají v ní kvalitní vzdělání. 
  • Moje vzdělání v TCM je z jedné z nejlepších škol v ČR, kde bylo studium zakončeno diplomem, jako kdyby se jednalo o studium vysoké školy, která tady není uznána. Celé studium TCM je tady velice znevažováno a srovnáváno s obyčejným léčitelstvím, ale již málo lidí ví, že TCM bylo uznáno dokonce WHO (světová zdravotnická organizace) za rovnou co do účinnosti se západní medicínou. O prokazatelných účincích akupunktury, na území vědy, již víme.