Fytoterapie - bylinná léčba

Čínská fytoterapie se od evropské bylinné léčby odlišuje především tím, že využívá dokonale propracovaných receptů, tzv. formulí, které se připravují důsledně podle potřeb každého jednotlivého pacienta. Byliny jsou sestavené v přesně stanoveném poměru tak, aby léčily konkrétní problém.

Mohou posilovat energii QI orgánů, harmonizovat jednotlivé prvky, a tedy i orgány těla, nastolují rovnováhu mezi jin a jang, zvyšují odolnost organismu, pomáhají z těla vyloučit patogenní činitele.

Čínské bylinné směsi respektují přesný stav a potřeby pacienta. V TCM proto tedy neexistuje univerzální, např. jaterní, směs.  Z tohoto důvodu je důležitá přesná diagnostika, aby mohla být směs co nejlépe zacílena na daný problém. Byliny ve směsi mají jasnou hierarchii, vzájemně se doplňují, posilují a konečný účinek se násobí k dosažení optimálního efektu. Léčivé směsi lze užívat formou odvarů, tablet či drceného prášku.

Množství bylin a jejich forma záleží na zdravotním stavu, věku a váze člověka. Při akutním onemocnění je většinou potřeba silnější dávky po kratší dobu. Při chronických stavech jsou dávky bylin  menší a podávají se dlouhodobě.

Velmi důležitý je způsob užívání bylin. Pokud terapeut neurčí jinak, byliny se berou na prázdný žaludek (nejdříve 30 min před jídlem nebo 1 hodinu po jídle). Byliny na chronické stavy se při akutním onemocnění  zpravidla vysazují.

Ve své praxi používám tradiční bylinné směsi od firmy TCM Bohemia.  U tohoto výrobce je zaručena stálá a velmi dobrá kvalita bylin.