Akupunktura


Energie QI u člověka obíhá v tzv. meridiánech, kterým se také říká akunkturní dráhy. Meridiány plní ještě další dvě základní funkce. Jejich prostřednistvím jsou spojeny jednotlivé orgány a kromě toho zajišťují vazbu mezi organismem a vnějším prostředím.

V těle vede 12 hlavních akupunkturních drah, které jsou párové a 8 zvláštních drah. Kromě toho sem ještě patří 12 svalových drah, 12 vnitřních větví, 15 spojek hlavních drah a 365 větviček, které přináleží jednotlivým akupunkturním bodům.

Dvanáct základních drah se označuje podle orgánů, které jsou s nimi propojeny. Můžeme je rozdělit do dvou skupin Dráhy jin patří tzv. orgánům plným ZANG (játra, srdce, slezina, plíce, ledviny, perikard) a dráhy jang orgánům dutým ( žlučník, tenké střevo, žaludek, tlusté střevo, močový měchýř, tři ohniště).

Každá dráha má na povrchu těla určitý počet aktivních bodů, na kterých se projevuje funkční aktivita některých orgánů a energie QI a jejich prostřednictvím lze tok energie QI a aktivitu orgánů v těle ovlivňovat.