První zprávy o tradiční čínské medicíně se v Evropě začaly objevovat od sedmnáctého století. Nejprve to byly informace o akupunktuře, vůči které však byly evropští lékaři dlouhou dobu značně skeptičtí a mnozí z nich jsou bohužel dodnes.

Skutečnou pokladnicí je fytoterapie, která užívá tisíců různých bylin. Mnohé z nich se mohou uplatnit při přípravě jídel.

Také potraviny mohou léčit. Při správné znalosti jejich vlastností dokáží podporovat zdraví a umožňují dosáhnout vysokého věku.

Léčba tradiční čínskou medicínou je velice účinná a mnohem levnější než léčba západní. Také její diagnostiké metody jsou přesné. Pokud je onemocnění podchyceno hned na začátku, může být vyléčeno velmi rychle. Při správné prevenci by člověk neměl onemocnět vůbec.

A právě náš jídelníček by měl být  jedním z prostředků, které by nás před nemocemi měly ochránit. Výběr vhodných potravin, jejich promyšlená kombinace a dodržení dalších zásad správného  stravování jsou prvním krokem ke zdraví.

Tradiční čínská medicína není jen uměním léčit, ale také uměním žít s souladu se zákony vesmíru. A znalost vlastností potravin a bylin nás k tomuto umění o kousek přibližuje.

Náš organismus je v současné době vystaven stále větší zátěti. Hodně dětí, ale i dospělých, trpí chronickými problémy, jako jsou opakované angíny, záněty středního ucha, jsou často nachlazení, mají ekzémy či jiné alergické choroby. Nepomáhá očkování proti chřipce, nepomáhají antibiotika ani syntetické vitaminy.

Jedním z hlavních důvodů je to, že západní medicína léčí obvykle jen příznaky chorob. Antibiotika či hormonální přípravky (které se někdy předepisují na alergie) sice mohou od některých nepříjemných symptomů ulevit, ale neřeší příčiny nemoci. Navíc narušují rovnováhu mezi jinem a jangem v organismu. Většinou postupně dochází k oslabení jinu a objevuje se vnitřní horko, které může být při opakovaných léčebných zákrocích poměrně výrazné.

Oslabena je i obranná energie, nazývaná Číňany WEIQI.

Dokážeme si vážit sebe a svého těla? Co pro ně děláme? Někteří lidé až chorobně pečují o své auto, denně ho leští a tankují jen ten nejkvalitnější a nejdražší benzín. Ovšem o své tělo, které jim slouží  24 hodin denně, zanedbávají a často jedí v běhu nezdravé pokrmy typu fast food. Pak není divu, že jejich auto sice šlape jako hodinky, ale jejich organismus se najednou  začne zadrhávat.

Zdravotní obtíže, které se u nás nečekaně objeví, mohou být varováním.

Upozorňují nás, že něco děláme špatně. Možná je to přílišné vypětí a stres, nedostatek spánku, možná neumíme dostatečně odpočívat nebo naopak máme málo pohybu. Když se k tomu všemu přidá nevyvážený jídelníček, je problém na světě.

Nemoc by se měla stát podnětem k tomu, abychom způsob svého života změnili. Když dostaneme chřipku, měli bychom si jít lehnout a dopřát tělu klid, aby se uzdravilo. Pokud se někdo nadopuje přášky a pak běží do práce, škodí sám sobě, oslabuje svou obrannou energii, narušuje rovnováhu mezi jinem a jangem a tělesnými orgány, poškozuje svůj imunitní systém.

První příznaky onemocnění obvykle nebývají vážné a mnozí lidé mají tendenci přehlížet je. Měli by si ale uvědomit, že čím později budou  svému zdravotnímu stavu věnovat pozornost, tím obtížněji bude možné nemoc léčit. Pokud se naučíme znát potřeby svého těla a dodat mu to, co potřebuje, pomůže nám to udržet si zdraví. Správný jídelníček, dostatek fyzického pohybu, dobrá nálada a malá míra stresu jsou tou nejlepší prevencí proti jakýmkoli chorobám. Tradiční čínská medicína je jednou z cest, po které bychom se měli vydat, pokud si chceme udržet dobré zdraví a dožít se vysokého věku.

Ve staré Číně byli lékaři placeni za to, že jsou jejich pacienti zdraví. Pokud pacient onemocněl, bylo to považováno za chybu toho, kdo o něj pečoval. Bylo proto v zájmu lékaře, aby se věnoval prevenci a včas rozpoznal, když pacientu hrozilo nějaké onemocnění. To dokonalé diagnostické metody tradiční čínské medicíny umožňují.

Pacient by měl věnovat pozornost svému jídelníčku, střídat práci a odpočinek, dodržovat pravidelný denní rytmus, přizpůsobit svůj režim střídání ročních období. Nezastupitelnou roli má i pohyb, především jednoduchá léčebná cvičení, která posilují vnitřní orgány, a také uvolnění mysli, tak těla.

Umění správné životosprávy se čínsky označuje yangsheng fa, doslova metoda pěstování života. Podle této metody můžeme svou životní sílu rozvíjet a pěstovat, nebo ji naopak ničit. Naše zdraví i délka života jsou podmíněny dědičností, dále naším okolím  a také chování a způsobem života.

To nejdůležitější co pro sebe může člověk udělat, je žít v souladu se zákony přírody. K tomu, aby byly energie jin a jang v těle v rovnováze a energie QI mohla v těle bez překážek obíhat, používá tradiční čínská medicína několik metod léčby. Jsou to fytoterapie, léčebná cvičení, masáže, akupunktura, akupresura, požehování a dietetika.