Amarant-aztécká pšenice-zlaté zrno Boha

 

Když mi před 30-ti lety moje babička s dědou jako malé holce přivezli z dovolené z Ruska malou zvláštní rostlinku, kterou jsem viděla poprvé v životě, nicméně mne zaujala svým překrásně zbarveným chlupatým květem, z kterého se po čase začala sypat semínka, netušila jsem, že se jedná o amarant.
Měla jsem ji doma jako okrasnou květinu v květináči a pěstovala v rámci svých možností, než mi chcípla, neboť jsem její péči podcenila.
Nejčastěji se amarant pěstuje jako dekorativní květina do parků, zahrádek, najdeme ji samozřejmě i v divoké formě na poli jako „žminda“ (barchatnik, kohoutí hřebínek, aksamitník, kočičí ocásek,u nás laskavec), která je považována za obtížný plevel a důležité krmivo pro zvířata, zvláště prasata.

Amarant je vynikající potravinářská plodina, jeho olej (ze semen) má vynikající léčebné vlastnosti při léčbě nejvážnějších nemocí.

Amarant má protirakovinné účinky a nazývá se „zázračnou rostlinou 21. století“.

Provedené výzkumy prokázaly, že má amarant unikátní léčivé účinky. Farmakologové se zvláště zajímají o amarantobý olej kvůli vysokému obsahu skvalenu (8%)- nejsilnějšímu antioxidantu ze všech známých.
Základním zdrojem skvalenu na výrobu protirakovinných preparátů byl donedávna olej z jater žraloka, ve kterém je ho jen 2%. Není težké si představit možnosti léčení amarantem. V národní medicině má amarantový olej široké uplatnění: ekzémy, plísňové nemoci kůže, herpes, akné, jizvy, šrámy, popáleniny.
  

Léčení amarantem a amarantovými preparáty se zkoumá a rozvíjí. Amarant obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a mikroelementů, biologicky aktivních látek (rutin, amarantin, vitamíny C a E, což posiluje jeho antioxidační vlastnosti. Spektrum působení amarantu obsahuje léčení:záněty močového a pohlavního ústrojí, žaludeční vředy a jiné žaludeční nemoci, léčení diabetu, popálenin, ozáření, ateroskterozy, anemie, avitaminozy, stenokardie, hypertenze a kupodivu i psoriázy, která je považována za nevyléčitelnou .

Kromě toho má tato zázračná rostlina regenerační a omlazující účinky, posiluje imunitní systém, pomáhá při léčbě nemoci z ozáření, při očistě organizmu od solí těžkých kovů, toxických látek, radionuklidů. Je schopen zvýšit hladinu hemoglobinu a zvýšení hladiny erytrocytů v krvi. Jinak řečeno působí na krvetvorbu.

Ve formě extraktů a odvarů jako prostředek k zastavení krvácení, při nemocech jater, srdce, léčení rakoviny, infekce a poruch zažívacího ústrojí. Uvádí se, že odvarem ze semen je možno vyléčit noční pomočování dětí během týdne.

Obecně je možno říct, že olej, šťáva, extrakt, odvar a čerstvá nať amarantu má silné ozdravné a dlouhodobě preventivní účinky na celý organizmus.

Historie amarantu je zajímavá a tragická. Jeho zobrazení bylo symbolem nesmrtelnosti a v jeho vlasti-Americe, kde se pěstoval 800 let-až do vpádu evropanů- ho indiáni nazývali „zlaté zrno Boha“, „aztécká pšenice“, „chléb Inků“. Byl základní potravinou hned za kukuřicí a pro své nutriční a léčebné vlastnosti byl ceněn víc než kterákoli jiná potravina.

Některé posvátné indiánské rituály, při kterých se používaly figurky lidí vyrobených z amarantové mouky, medu a obětní lidské krve, posloužily jako záminka pro zákaz pěstování „mystického zrna Aztéků“. Zakázali ho pěstovat španělští conquistadoři s podporou katolické církve.“Ďáblova rostlina“, jak byl nazýván Španěly, byla několik století zakázána v Evropě pod trestem smrti a v samotné Americe byla zapomenuta.Uautli (indiánský název) byl všude zničen, ale zachoval se u vysokohorských Indiánů střední Ameriky, kteří ho pěstovali dál.

Amarant je jednoletou rostlinou z rodiny amarantovitých (širicevych ?). Stéblo zeleninových druhů může narůst až přes tři metry. Po celé výšce je pokryt listy (až 200 ks) na četných větvičkách. Na vršku je složené klasovité květenství (přímé nebo větvené).Krmné a zeleninové formy mají dlouhou vegetační dobu a v podmínkách mimo černozemě vytváření jen zelenou biomasu ( :) ) a prakticky nekvetou. Semena amarantu jsou malá (okolo 1,4 mm), lesklá, mají černou, zlatou, žlutou nebo nazelenalou barvu. Je to rostina, která snáší sucho, miluje teplo a světlo, samoopylující se a odolná proti nemocem.

Napodzim po dozrání semen se semena sklízejí na výrobu léčivého amarantového oleje, semena na klíčení-léčebného živého jídla.

Používání amarantu k jídlu- to je ta kniha, kterou začínáme znovu psát.v této knize je jedna zajímavá stránka. V době, kdy byl už dán amarant do klatby, založila švédská královna Kristýna Augusta roku 1653 řád rytířů Amarantu, který existoval tři roky (do zavedení křesťanství ve Švédsku)
Symbolem řádu byl věnec z amarantu, na kterém se třpytilvyobrazená amarant a dvě písmena A –propletená a obrácená. Členové řádu obědvali každou neděli s královnou různá jídla z amarantu: kaše, studené polévky podobné „okrošce“ (pozn.překl.-studená ruská polévka), léčivé kalorické nápoje.

Možná, že založení řádu bylo svázáno nejen s milostnými setkáními královny ve mlýně, kde Švédi mleli amarant, ale také s vlastností amarantu „ zapalovat milostný oheň“ . Podle svědectví indiánů pojídání „zlatého zrna Boha“ pomáhá člověku stát se bohu podobným „nadčlověkem“. Tato bajka byla dlouhou dobu jen zábleskem ve tmě zapomnění v historii „mystického zrna Aztéků“.

Výživové vlastnosti amarantu jsou nedocenitelné. Pro srovnání: ukazatel výživové hodnoty amarantové bílkoviny je 75 jednotek a mléka jen 72 jednotek. Kořeny, stébla, listí ,květy a semena jsou větším či menším zdrojem oleje, škrobu, vitamínů, pektinu, karotenu, proteinu, mikroelementů, minerálních solí a cukru.

Je to zásobárna bílkovin nejvyšší kvality, které obsahují lysin-cennou a pro člověka nenahraditelnou aminokyselinu, které je v bílkovině 6-9 %, což je mnohem víc než v kukuřici, pšenici a rýži. V Japonsku srovnávají výživnou hodnotu zelených částí amarantu s masem kalmara (p.p.-? asi nějaká mořská potvora).

Mouka a kroupy ze semen amarantu se používá jako cenný výživový doplněk ve výrobě dietních produktů: kaše, pečiva, těstoviny, dětská strava. Přídavkem 10% do pšeničné mouky se upečený chléb a pečivo stávají léčivými a dlouho vydrží.Už dnes se v různých zemích vyrábí více než třicet druhů výrobků obsahujících amarant: nudle, makarony, omáčky, čipsy, sušenky, nealkoholické nápoje a pivo.A to je teprve začátek velkého dobývání planety „zlatým zrnem Bohů“ , které má poslání nakrmit lidstvo. Není pochyb, že amarant se pro nás musí stát každodenností.

Mladé listy amarantu chutnají jako špenát. Mohou se jíst čerstvé, sušené, konzervované. Dávají se do salátu (jako salát), do polévek, masových a rybích jídel, k přípravě omáček, zapékaných jídel, nádivek (do pirohů). Vaří se z nich čaj, přidávají se do kompotů, dělají se z noch léčivé šťávy a sirupy.Dají se konzervovat sušení a mražením.

Semena jsou v prvé řadě zdrojem oleje s úžasnými vlastnostmi, cennějšího než rakytníkový. Mohou se jíst pražená. Při pražení praskají a mají příjemnou oříškovou chuť.Pražená i syrová se přidávají do cukroví, dortů, pudinků.

Můžeme je přidávat do salátů, kde krásně doplňují chuť zeleniny.Dá se říct, že „salát amarantem nepokazíš“. Najaře při nedostatku vitamínů rychle pomohou jídla a nápoje z amarantu vyrovnat deficit .